Close

Jak przejść przez rozmowę kwalifikacyjną?

Większość z nas odczuwa stres na samą myśl o rozmowie kwalifikacyjnej. Chcemy dobrze wypaść, odnieść sukces i zostać lepiej ocenionym niż pozostali kandydaci. Zależy nam na otrzymaniu pracy. Koncentrowanie się na tym może powodować, że będziemy sparaliżowani ze strachu. Nie pozwólmy, aby trema nas pochłonęła i odebrała wymarzoną posadę. W silnym stresie będzie nam trudno dobrze się zaprezentować. W przeciwnej sytuacji, kiedy podczas rozmowy będziemy zupełnie spokojni, pracodawca może również negatywnie nas ocenić, co będzie działać na naszą niekorzyść. Zbyt duża pewność siebie nie jest dobrze postrzegana, gdyż może uchodzić za zarozumiałość. Aby dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy wiedzy jak się do niej przygotować, jak się zachowywać w trakcie rozmowy oraz co robić po, aby dodatkowo zwiększyć swoje szanse.

Przed rozmową kwalifikacyjną

 Zastosuj ćwiczenia wyobrażeniowe. Wyobraź sobie przebieg całej rozmowy kwalifikacyjnej. Przeprowadź ćwiczenie z przyjacielem lub członkiem rodziny. Możesz także ćwiczyć biorąc udział w spotkaniach dotyczących ofert pracy, które interesują Cię mniej, po to, aby zwiększyć swoje umiejętności. 

Zdystansuj się poprzez zmianę myślenia. Nie koncentruj się na tym, jak bardzo chcesz dostać pracę i jakie to dla Ciebie ważne. Pomyśl o rozmowie jako o szansie i pamiętaj, że nawet jeśli się nie powiedzie, to prędzej czy później pojawią się kolejne oferty

Poznaj szczegóły i dowiedz się kto będzie prowadził rozmowę oraz – w miarę możliwości – jak będzie przebiegać rozmowa i ile będzie trwać. Zastanów się nad celem rozmowy. Zdobądź informację o firmie, do której jesteś rekrutowany oraz o osobie, która będzie prowadzić rozmowę. Jeśli organizacja ma swoją stronę internetową, to zapoznaj się z nią. Wykazanie się wiedzą o firmie podczas rozmowy jest bardzo korzystnie postrzegane.

Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Pomyśl co możesz wnieść do firmy. Bądź przygotowany do opowiedzenia o swoim dotychczasowym doświadczeniu. Jeśli masz niewielkie doświadczenie to bądź gotowy, aby opowiedzieć o tym, co robiłeś podczas wolontariatu lub praktyk, a także obowiązkach i zadaniach podczas pracy w innej branży niż tak, do której aktualnie aplikujesz. Takie pytania często pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Zapisz pytania, które chcesz zadać osobie prowadzącej rozmowę. Twoje pytania mogą dotyczyć np. czasu i godzin pracy, zakresu obowiązków, rodzaju umowy oraz grona współpracowników. Możesz także zapytać o wysokość wynagrodzenia, jednak w przypadku tego pytania należy zachować ostrożność, gdyż nie zawsze będzie ono dobrze postrzegane przez pracodawcę.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej

 Zadbaj o wygląd i punktualność. Najlepiej będzie przyjechać na rozmowę przed czasem, ponieważ bardzo ważne jest, żeby się nie spóźnić. Dostosuj swój ubiór, fryzurę, a w przypadku kobiet także makijaż do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli nie masz pewności jaki ubiór obowiązuje w firmie zdecyduj się na klasyczny, schludny i profesjonalny strój.

Bądź kulturalny i uprzejmy. Stosuj zwroty grzecznościowe. Nawet jeśli nie byłeś zadowolony z poprzednich stanowisk, to staraj się nie wypowiadać o nich zbyt negatywnie, gdyż może to zostać źle odebrane.

Bądź sobą. Nie staraj się udawać kogoś, kim nie jesteś. Pracodawca najprawdopodobniej będzie w stanie wyłapać taką sztuczność. Dlatego podczas rozmowy udzielaj szczerych odpowiedzi. Jednocześnie nie ujawniaj zbyt dużej ilości osobistych informacji o sobie. Jeśli pracodawca zapyta, czy odczuwasz stres, możesz odpowiedź, że trochę się stresujesz, jednak nie opisuj szczegółowo swoich lęków i obaw.

Zwróć uwagę na komunikację niewerbalną. Słuchaj uważnie co mówi pracodawca i jakie pytania zadanie, a także skup się na tym jakie sygnały niewerbalne wysyłasz. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, to utrzymuj kontakt wzrokowy i uśmiechaj się.

Bądź elastyczny i zdolny do kompromisów. Jeśli jakieś warunki oferty pracy Ci nie odpowiadają, to daj o tym znać pracodawcy. Jednocześnie poinformuj, że zrobisz wszystko, aby się do tego dostosować.

Zadawaj pytania, które wcześniej przygotowałeś. Dzięki temu będziesz miał szansę zdobyć więcej informacji o firmie oraz o stanowisku, o które się ubiegasz, a ponadto pracodawca będzie miał okazję poznać Cię lepiej. Dodatkowo zrobisz wrażenie osoby, która traktuje ofertę poważnie i której zależy na stanowisku.

Zachowaj dystans, który pomoże Ci się uspokoić. Tylko niewielkie nasilenie stresu będzie Twoim sprzymierzeńcem. Nie pozwól, aby emocje Cię sparaliżowały. Potraktuj rozmowę jako szansę i pamiętaj, że nawet jeśli nie dostaniesz pracy, to sam udział w rozmowie jest ważny, gdyż oswaja Cię z takimi sytuacjami i zwiększa Twoje szanse w przyszłości.

Po rozmowie kwalifikacyjnej

 Zapytaj pracodawcę, jaki będzie następny etap rekrutacji. Dopytaj kiedy możesz się spodziewać informacji o tym, czy się zakwalifikowałeś do kolejnego etapu oraz w jaki sposób uzyskasz o tym informacje – czy będzie to mailowo, telefonicznie czy też poprzez tablicę ogłoszeń na stronie internetowej.

Wyślij podziękowanie za rozmowę. Po rozmowie możesz napisać maila z podziękowaniem za zaproszenie na spotkanie oraz poświęcony czas.

Przeanalizuj przebieg rozmowy. Zastanów się nad tym jak Ci poszło, co zrobiłeś dobrze, a co wymagałoby poprawy. Jeśli okaże się, że nie otrzymałeś pracy, te informacje będą przydatne podczas kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Trening czyni mistrza

 Wiele osób odczuwa tremę przed i podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Aby dobrze się przygotować do rozmowy, trzeba wiedzieć co zrobić przed rozmową, jak się zachowywać w trakcie oraz po. Wszystkie opisane wskazówki będą bardzo przydatne dla osób, które nie mają dużej wprawy w rozmowach kwalifikacyjnych i chcą zachowywać w sposób bardziej swobodny, aby dobrze wypaść przed pracodawcą i otrzymać wymarzoną posadę. Będą także wartościowe dla osób, które mają już pewne doświadczenie w rozmowach kwalifikacyjnych, ale chcą zwiększyć swoje umiejętności i szanse na zatrudnienie. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się, nawet jeśli odbyliśmy kilka nieudanych rozmów kwalifikacyjnych.

Link: https://mojapsychologia.pl/artykuly/3,rozwoj_osobisty/260,jak_przejsc_przez_rozmowe_kwalifikacyjna_.html

Bibliografia:

  • Antony, M., Swinson, R. (2007). Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed otoczeniem? Trening. Gliwice: Wydawnictwo HELION.

Zdjęcia:

  1. Photo by Christina on Unsplash: https://unsplash.com/@wocintechchat

Umów się kwalifikację wstępną

Na wizycie omówimy powody zgłoszenia i cele, które chcesz osiągnąć dzięki terapii. Następnie zaproponujemy Ci odpowiedniego psychoterapeutę.

Zobacz inne wpisy

Terapia par

Budowanie zdrowego i harmonijnego związku jest dla wielu par dużym wyzwaniem. Bywa jeszcze trudniej, gdy w przeszłości nie było prawidłowego wzorca w relacjach osób najbliższych.

Czytaj więcej ➔