Uśmiech uruchamia konkretne grupy mięśni twarzy. Kiedy się uśmiechamy, to w wyniku ucisku mięśni na nerwy zostaje przesłany sygnał, który oddziałuje na nas pozytywnie. Podobny efekt można osiągnąć podczas szczypania w policzek. Osoby, które często się uśmiechają, przeżywają więcej uczuć pozytywnych, co łączy się z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Na wzbudzenie pozytywnego samopoczucia wpływ ma już sama obserwacja uśmiechu na twarzach otaczających osób, co oznacza także, że i nasz uśmiech ma pozytywny wpływ na innych.
Trening uśmiechu
Birkenbihl twierdzi, że nawet celowo wywołany uśmiech w postaci grymasu może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, o ile trwa minimum 60 sekund. Można to oczywiście wypróbować na sobie. Trening uśmiechu opiera się na codziennym ćwiczeniu uśmiechania się przez 60 sekund. To ćwiczenie powinno być wielokrotnie powtarzane w ciągu dnia. Nawet, a może w szczególności wtedy, gdy odczuwamy złość. W początkowej fazie ćwiczenia może się to wydawać nieco dziwne, możemy się czuć nieswojo, jednak w miarę upływu czasu będziemy odczuwać coraz więcej korzyści z uśmiechu. To dlatego, że w trakcie uśmiechania się obniża się napięcie, mięśnie ulegają rozluźnieniu, a nastrój poprawia się o około 30%. Metoda jest warta wypróbowania, nawet jeśli w tym momencie nie jesteśmy jeszcze przekonani co do jej skuteczności. Można wyróżnić kilka różnych typów uśmiechu występujących w ramach treningu i zależnych od sytuacji.
Rozmowa telefoniczna
Uśmiechanie się podczas rozmowy powoduje, że rozmówca odbiera całą rozmowę bardziej korzystnie, a nas odbiera jako bardziej serdecznych. Mimo iż nie widzi uśmiechu, to słyszy nas bardziej pozytywnie niż podczas rozmowy bez uśmiechu.
Odczuwanie złości
Metodę uśmiechu warto zastosować, gdy odczuwamy złość. Po ćwiczeniu poczujemy się bardziej spokojni, a nasze myśli staną się jaśniejsze, co ułatwi analizę sytuacji i umożliwi podjęcie rozmowy.
Negatywny nastrój innych
W momencie, kiedy spotykamy się z osobami, które są w negatywnym nastroju, często sami możemy zacząć czuć się podobnie. Zastosowanie metody uśmiechu będzie nas przed tych chroniło, a ponadto będzie wywoływało u innych ulgę oraz zachęcało do uśmiechu. W tym przypadku warto najpierw przećwiczyć uśmiechanie się, aby było ono szczere w odbiorze.
Zawieranie nowych znajomości
Nawiązywanie kontaktów u wielu osób wywołuje uczucie niepewności. Uśmiechanie się podczas zawierania znajomości powoduje, że nowo poznane osoby będą bardziej otwarte i mniej spięte. Tak jak we wcześniejszej sytuacji, jest to korzystne dla obu stron interakcji.
Pisanie dokumentów, maili, listów
Przyjęcie pozytywnej postawy przed sporządzeniem dokumentu spowoduje, że napisana treść będzie miała bardziej pozytywny wydźwięk. Im lepszy nastrój, tym bardziej korzystny odbiór dokumentu. Tak samo rzecz ma się z nastrojem negatywnym.
Uśmiech ma w sobie dużą moc. Aby obserwować jego pozytywne skutki, należy wprowadzić go do swojego życia na co dzień. Warto zacząć od uśmiechania się w sytuacjach opisanych powyżej. Być może dla niektórych ta strategia brzmi niewiarygodnie. Nie pozostaje jednak nic innego jak to sprawdzić. Czy najbliższe 60 sekund to dobry moment na rozpoczęcie treningu uśmiechu i wypróbowanie tej metody?
Link: https://mojapsychologia.pl/artykuly/3,rozwoj_osobisty/250,moc_tkwi_w_usmiechu.html
Bibliografia:
- Birkenbihl, V. F. (1999). Komunikacja międzyludzka. Trening sukcesu. Wrocław: ASTRUM.
Zdjęcia:
1. Photo by KAL VISUALS on Unsplash: https://unsplash.com/@kalvisuals